Xcode 11, usta IDE'mizi parça parça yenilemenin bir başka önemli adımıdır; bu kez macOS'ta UIKit uygulamaları desteği (daha önce yaygın olarak “Marzipan” olarak bilinirdi), SwiftUI aracılığıyla kullanıcı arayüzü kodu oluşturma, iOS hedefleri için Swift Paket Yöneticisi desteği , önemli ölçüde iyileştirilmiş iOS simülatör performansı ve bazı kaygan kod düzenleme deneyimine göre geliştirildi – şimdi bir mini harita var!

Bu makalede, değiştirilenler arasında size rehberlik edeceğim, böylece kendiniz için görebilirsiniz. Tüm deneyim için macOS 10.15 kullanmanız gerektiğini unutmayın.

Swift 5.1 burada!

Swift 5.0'ın gönderilmesinden yalnızca birkaç ay sonra, Swift 5.1, dil için bir başka gelişme salgılaması yaptı.

Bu değişiklikleri makalemde ayrıntılı olarak açıkladım Swift 5.1'deki yenilikler, ayrı ayrı özellikleri vurgulayan birçok video yayınlamanın yanı sıra:

Swift 5.1'in önceki yıllara dayanarak Eylül ayında varacak olan Xcode 11 GM ile birlikte final olarak gönderilmesini bekliyorum. Umarım yakında, 5.2'yi ne zaman bekleyeceğimiz konusunda rehberlik almaya başlayacağız. ne Orada beklemek – ama sadece bir sayı olmasına rağmen, umarım Swift ana sürümlerinin gelecek yıl Xcode ana sürümleriyle senkronize edildiğini görürüz!

SwiftUI cesur bir yeni dönem açıyor

Apple'ın derinliklerinde bir yerde yapım konusunda bildirici bir UI çerçevesi hakkında kaç söylenti bulunduğunu takip ettim, ancak şimdi indi ve SwiftUI herkesin çalışabileceği bir yer.

Şu andaki enkarnasyonunda herkes için uygun olmayacak olsa da, yazı açıkça duvarda: Gelecek sene SwiftUI 2.0'ı büyük bir gelişim yelpazesiyle göreceğimizi umuyorum ve daha fazlası 2021 ve sonrasında – bu gelecek platformları üzerinde UI geliştirme, bu yüzden şu anda geçmek mümkün olmasa bile en azından denemelisiniz.

SwiftUI hakkında daha fazla bilgi için makaleme bakın: SwiftUI, Swift'de bildirimsel kullanıcı arayüzleri oluşturmamıza izin veriyor.

Not: SwiftUI önizleme penceresini görmek istiyorsanız macOS 10.15 kurmanız gerekir.

Kaynak düzenleme, başka bir büyük destek sağlar

Apple, Xcode’un kaynak editörünü birkaç yıl önce yükselttiğinden beri, bu konuda çok çeşitli iyileştirmeler gördük – ve bu yıl farklı değil. Keşfedilecek daha çok şey olduğundan eminim, ancak çoktan zevk aldığım şeyler:

  • Üçlü kesikli Markdown yorumları şu anda kodunuzun içinde biçimleniyor. Bunun anlamı cesur ve italik kaynak kodunuzda doğru görünüyor ve ayrıca – tartışmalı! – dokümantasyon yorumlarının Helvetica'da varsayılan olarak görüneceği anlamına gelir.
  • “Tüm Kapsamı Düzenle” özelliği artık işlevler için Markdown yorumlarının farkındadır, bu nedenle bir işlev parametresini yeniden adlandırırsanız, yorumları da algılar ve günceller.
  • Bir mini harita var! Bu, kod dosyanızın tamamını küçük bir pencerede gösteren popüler bir IDE özelliğidir, böylece daha hızlı zıplayabilirsiniz. Bulunduğunuz yerin hızlı bir önizlemesini görmek için mini harita üzerinde ilerlerken Option tuşunu basılı tutun.

Açıkçası hiçbir şey yapmıyorum fakat Şu anda Xcode'da çalışıyor, bu yüzden yeni şeyler gördüğümde size haber vereceğim!

Swift Paket Yöneticisi iOS'u destekliyor

Çok fazla insan bu kadar uzun zamandır bunu istiyor, ancak Xcode 11 Swift Paket Yöneticisi (SPM) itibariyle iOS uygulamalarını destekliyor. CocoaPod'ların ve Carthage'ın işlevsellik açısından hala yol gösterici olup olmadığını söyleyebilmemiz çok daha fazla zaman alıyor ancak SPM'nin görebildiğim kadarıyla tüm önemli temelleri kapsıyor.

Hemen bu konuda bir makale bekleyin!

Simülatör çığlık atan hızlı!

Ne zaman olduğunu tam olarak hatırlayamıyorum, ancak birkaç yıl önce simülatör, belli belirsiz normal bir kare hızında bile yoğun grafik gerektiren herhangi bir şeyi çalıştırmayı bıraktı – örneğin SpriteKit ve SceneKit yazmadı.

Ölü ve gömülü olan Xcode 11'de: simülatör şimdi büyüklük sırasını daha hızlı çalıştırıyor gibi görünüyor, bu da harici cihazlara olan gereksinimin önemli ölçüde azaldığı anlamına geliyor.

Not: Bu macOS Catalina ve iOS 13 simülatörleri gerektirir.Source link

Kategoriler: Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir